Listen to the text.

terça-feira, 16 de janeiro de 2018

Музеї Івана Гончара. - Ivan Honchar Museum. - Museu Ivan Honchar

Родом з черкаської землі, освяченої генієм Великого Кобзаря, Іван Гончар з дитячих років пройнявся почуттям щирої любові та шани до Тараса Шевченка. «Це було в 1919 році. Я пішов учитися у перший клас ще в церковно-приходську школу, яка нагадувала швидше велику сільську хату під зеленим дахом і стояла неподалік від церкви. В школі на стінах висіли образи, перед якими горіла лампадка, а посередині стіни – великий портрет Тараса Шевченка, у вінку, сплетеному з барвінка і калини, – згадував І.М. Гончар. «Село Моринці ще з глибокого дитинства закарбувалося в пам’яті, як тільки вперше в дитячі руки взяв «Кобзаря», будучи вже учнем сільської школи і прочитавши біографію Тараса Шевченка». Цей образ Кобзаря як своєрідний лик святого глибоко запав у душу малого Іванка, і це відчуття святості він проніс через усе життя.

«Шевченківська тема в скульптурі мене завжди приваблювала. Я задумав на цю тему створити цілу серію образів Великого Кобзаря. Наближалась видатна дата від дня народження Тараса, яка мала урочисто відзначатись в майбутньому 1939 р. Мені стало відомо, що цій даті буде приурочена ювілейна художня виставка. Отже, я вже осінню 1938 року виношую образ в скульптурі малого Тараса в науці у дячка, яка потім вилилася в образ Тараса-водоноші», – знаходимо у спогадах І.М. Гончара. Відтак однією з його перших скульптурних робіт постала композиція «Тарас-водоноша» (1938, бронза), в якій митець через спогади власного тяжкого дитинства розкриває страждання в наймах малого Тараса. 1939 року цей високомистецький твір експонувався на Республіканській виставці, присвяченій 125-річчю від дня народження Кобзаря. Оригінал скульптури зберігається в Національному музеї Т.Г. Шевченка в Києві, а авторські повторення – у Шевченківському Національному заповіднику в Каневі та інших музеях.

Іван Макарович Гончар відомий шанувальникам української культури передусім як збирач старожитностей і фундатор унікального хатнього музею народного мистецтва в Києві. Але менш знаною є його особиста творчість як цікавого самобутнього скульптора і живописця, зокрема його значний внесок в українську шевченкіану.Статуя «Молодий Тарас Шевченко» (1949) постає новаторською роботою в українській скульптурній шевченкіані. Митець долає усталене на той час вирішення образу Поета у зрілому віці. Його Тарас – це сповнений енергії, творчої наснаги і власної гідності юнак, котрий щойно закінчив петербурзьку Академію мистецтв. Виконана у мармурі, скульптура немов випромінює містичне світло, своєрідну ауру Генія. Обличчя Шевченка – одухотворене і благородне, чоло високе і ясне.

Ця робота експонувалася 1950 року на Всесоюзній художній виставці у Москві, де була високо поцінована й придбана до збірки Державної Третяковської галереї (Москва). Ця скульптура по праву стала одним із кращих творів української шевченкіани . Місцезнаходження оригіналу цього твору невідоме. Автором зроблено низку повторень у бронзі й гіпсі, які зберігаються в Національному центрі народної культури «Музей Івана Гончара» (гіпс, КН-7172) та в Державному історико-культурному заповіднику «Батьківщина Тараса Шевченка»). За цією статуєю був виготовлений і встановлений пам’ятник у Яготині на Київщині. Ось як про цей твір сказав відомий письменник Василь Юхимович: «Він [Іван Гончар] воскресив Тараса Шевченка, напрочуд молодого й замріяно-щасливого, а не кріпака в шкарубких шкарбунах, як зображували його декотрі наші держателі пензлів і художнього керма, – перед Карлом Брюлловим: адже Тарас уже тоді намалював «Смерть Сократа»!.. І стоїть Гончарів пам’ятник поетові у Яготині, де генія з селян, «князя у царстві духу», покохала родовита князівна…».

Зі слів Ганни Ключко-Франко – доньки Івана Франка дізнаємося, що скульптура молодого Тараса роботи Івана Гончара послугувала зразком для пам’ятника у Вашингтоні.

Впродовж 1959–1963 років Іван Гончар працює над скульптурною композицією «Тарас Шевченко з сестрою» (НЦНК “Музей Івана Гончара, КН-7177), в якій передає трагізм української долі. Це зустріч рідних після довгої розлуки і страждань минувшини та безнадійність на щасливе майбуття.

А з іншого боку, зі спогадів І. Гончара, – «це символ тогочасної України в образі Ярини, яку Шевченко пригорнув до свого серця» .

В цій роботі митець виступає глибоким психологом, знавцем людських душ Цей твір разом із скульптурою «Шевченко-художник» (місцезнаходження невідоме) експонувався на Республіканській художній виставці, присвяченій 100-річчю від дня смерті Т.Г. Шевченка.


1963 року митець створює погруддя Тараса Шевченка в зрілому віці (НЦНК «Музей Івана Гончара», КН-7119). У 1965 р. з’являється погруддя Кобзарю, відлите у бронзі на високому постаменті в с. Шешори на Івано-Франківщині (Тарас Шевченко в кожусі та смушевій шапці). Урочисте відкриття пам’ятника планувалося у серпні місяці. Про цю подію дізналися і патріоти-кияни, які відпочивали на той час у навколишніх селах. Виявилося багато бажаючих взяти участь у цьому дійстві. Та, як розповідають очевидці, всі гірські шляхи були блоковані міліцією. Людей повертали назад. Офіційне відкриття пам’ятника перенесли на тиждень пізніше. Але декому вдалося прорватися до Шешор, в тому числі студентам львівського хору «Гомін», артистці Тетяні Цимбал – свято відбулося на славу. Але в кінці серпня почалися арешти учасників акції. Місцевий голова сільради за таке «зухвальство» – поставити пам’ятник Т.Шевченку в одному із особливо неспокійних в національно-визвольному плані місць Прикарпаття, та ще без погодження з начальством, поплатився своєю посадою. Зі слів київського педагога Тамари Глушенок, яка розмовляла з односельцями вже в теперішній час, дізнаємося, що тому голові було запропоновано зробити вибір: «Або він знімає пам’ятник, або ж полишає свою посаду». Цілу ніч не стулила очей родина і вирішила: пам’ятнику Кобзареві бути! Тож стоїть він і понині у мальовничому селі Шешорах на Прикарпатті як символ незламності українського духу і палкої любові народу до свого національного пророка.
В Музеї Івана Гончара. дбайливо зібрані і впорядковані самим скульптором наклеєні на аркушах цупкого паперу вирізки-публікації зі згадками про його творчість. Так, на одному з цих аркушів поруч розміщено статті В. Педченка з газети «Прикарпатська правда» (17 серпня 1965 р., повідомлення про відкриття пам’ятника Т. Шевченкові в Шешорах), та  неатрибутовану вирізку (імовірно, з Шполянської районної газети)  зі згадкою про лист Івана Гончара до земліків і про намір митця власним коштом відлити двометрову фігуру Кобзаря для свого рідного села Лип’янка на Черкащин]. В 1970 році цей пам’ятник було встановлено.

У 1982–1983 рр. митець знову працює над бюстом Кобзаря.

Значною мистецькою подією було перевезення і встановлення пам’ятника Т.Г. Шевченку роботи І.М. Гончара в меморіальному парку в м. Палермо (Канада) біля Музею Т.Г. Шевченка у вересні 1988 р. (лист Юрія Москаля до І.М. Гончара, зі світлинами). Пам’ятник являє собою півметрову повнофігурну постать поета (сидить у кріслі і тримає у руці «Кобзар»), встановлену на постаменті.

Скульптурна шевченкіана Івана Гончара доповнюється його малярськими роботами, виконаними на основі зібраного ним історико-етнографічного матеріалу: «Дума про Тараса» (1978, НЦНК «Музей Івана Гончара», КН-11216),  «Тарас Шевченко на Україні» (1989, КН-10437), «Дума про Чигирин» (НЦНК «Музей Івана Гончара», КН-10658), а також графікою: «Стара чумацька хата в с. Шевченкове на Черкащині (ХІХ ст.)» (1963, НЦНК “Музей Івана Гончара”, КН-7128), «Вітряки в селі Шевченковому» (1963, КН-2204) (з цими вітряками пов’язана доля малого Тараса: «Не один клунок збіжжя перенесли до цього вітряка плечі Тараса»), «Шевченко Тиміш, внук Тараса Шевченка» (1964), «Хата Тимоша в с. Шевченковому» (1964, НЦНК «Музей Івана Гончара», КН-1945/1-2). Усі графічні малюнки виконані Іваном Гончаром з натури.

В газеті «Шевченківський край» за 16 липня 1970 р. була надрукована стаття І.М. Гончара «Біля джерел Шевченкового малярства», де він розповідає про вплив народного мистецтва на творчість Шевченка-художника: «Місцеві малярі, сучасники й земляки Тараса Григоровича, серед яких були не тільки дяки та попи, а також прості люди-кріпаки, добре знали традиції народного українського малярства».Cultura não é o que entra pelos olhos e ouvidos,
mas o que modifica o jeito de olhar e ouvir. 

A cultura e o amor devem estar juntos.
Vamos compartilhar.

Culture is not what enters the eyes and ears, 
but what modifies the way of looking and hearing.--in via tradutor do google
 Ivan Honchar Museum..

Ivan Khonchar, born from the Cherkassy land, consecrated by the genius of the Great Kobzar, was filled with a sense of sincere love and respect for Taras Shevchenko from childhood. "It was in 1919. I went to study first class even at the church-parish school, which resembled a bigger rural house near a green roof and stood near the church. In the school on the walls were hanging insults in front of which the lamp was burning, and in the middle of the wall - a large portrait of Taras Shevchenko, in a wreath woven with pearl and potatoes, - recalled IM Potter. "The village of Morinka from a deep childhood was captured in memory, as soon as the first time in children's hands took" Kobzar ", being a pupil of a village school and reading the biography of Taras Shevchenko." This image of Kobzar as a peculiar face of the saint deeply immersed in the soul of a small Ivan, and this sensation of holiness he carried through all his life.

"Shevchenko's theme in the sculpture always attracted me. I have conceived on this topic to create a series of images of the Great Kobzar. An outstanding date on the birthday of Taras was coming up, which was to be celebrated in the future of 1939. It became known to me that this date will be timed with an anniversary art exhibition. So, in the autumn of 1938, I took the image in the sculpture of small Taras in science with a deacon, which then turned into the image of Taras, a waterman ", - we find in the memoirs of IM Potter Thus, one of his first sculptural works was the composition "Taras-Vodoshcha" (1938, bronze), in which the artist, through the memories of his own hard child, reveals the suffering of the hired little Taras. In 1939, this high-art work was exhibited at the Republican exhibition devoted to the 125th anniversary of the birth of Kobzar. The original sculpture is stored in the National Museum of T.G. Shevchenko in Kiev, and author's repetitions - in the Shevchenko National Reserve in Kaniv and other museums.


image
Ivan Makarovich Gonchar is famous for fans of Ukrainian culture, primarily as a collector of antiquities and the founder of a unique domestic folk art museum in Kiev. But less important is his personal creativity as an interesting original sculptor and painter, in particular his significant contribution to Ukrainian Shevchenko.


The statue of "Young Taras Shevchenko" (1949) appears as an innovative work in the Ukrainian sculptural Shevchenko church. The artist overcomes the settled at that time solving the image of the poet in his mature age. His Taras is full of energy, creative inspiration and dignity of a young man who has just graduated from the St. Petersburg Academy of Arts. Made in marble, the sculpture seems to emanate mystical light, a kind of aura of Genius. The face of Shevchenko is spiritualized and noble, the forehead is tall and clear.

This work was exhibited in 1950 at the All-Union Art Exhibition in Moscow, where it was highly appreciated and purchased for the collection of the State Tretyakov Gallery (Moscow). This sculpture by right has become one of the best works of Ukrainian Shevchenko. The location of the original of this work is unknown. The author made a series of repetitions in bronze and gypsum, which are stored at the National Center for Folk Culture "Ivan Gonchar Museum" (plaster, KH-7172) and in the State Historical and Cultural Reserve "Fatherland of Taras Shevchenko"). According to this statue, a monument was created and erected in Yagotina in the Kyiv region. Here is how the famous writer Vasily Yukhymovych said: "He [Ivan Gonchar] raised Taras Shevchenko, a surprisingly young and forgotten-happy, rather than a serf in a skillet, as some of our holders of brushes and artistic helmets depicted him, in front of Charles Bryullov : because Taras already drew the "Death of Socrates"! .. And the Potter stands a monument to the poet in Yagotina, where the genius of the peasants, "the prince in the realm of the spirit", loved the princess princess ... ".

According to Anna Kluchko-Franko, the daughters of Ivan Franko, we find out that the sculpture of young Taras by Ivan Gonchar served as a model for the monument in Washington.

During 1959-1963, Ivan Gonchar works on the sculptural composition "Taras Shevchenko with his sister" (NTNK "Museum of Ivan Gonchar, KH-7177), in which he traces the tragedy of Ukrainian fate. This is a meeting of relatives after a long separation and suffering of the past and hopelessness for a happy future.

On the other hand, according to the memoirs of I. Honchar, "it is a symbol of the time of Ukraine in the image of Yarina, which Shevchenko crouched into his heart.
In this work the artist acts as a profound psychologist, connoisseur of human souls. This work, along with the sculpture "Shevchenko-artist" (unknown location), was exhibited at the Republican art exhibition devoted to the 100th anniversary of the death of T.G. Shevchenko


In 1963, the artist creates a bust of Taras Shevchenko in adulthood (NCNC "Ivan Gonchar Museum", KH-7119). In 1965 a bust of Kobzar appears, cast in bronze on a high pedestal in the village. Sheshory in Ivano-Frankivsk oblast (Taras Shevchenko in a cloak and a sad hat). The grand opening of the monument was planned in the month of August. The Kyiv-based patriots who rested at that time in the surrounding villages also learned about this event. Many people who wanted to take part in this show turned up. But, according to eyewitnesses, all mountain paths were blocked by the police. People were back. The official opening of the monument was postponed a week later. But some managed to break through to Sheshor, including the students of the Lviv choir "Gomin", the actress Tetyana Tsymbal - the holiday took place for glory. But in late August, the arrests of the participants of the action began. The local chairman of the village council for such a "gruesome" is to place a monument to T. Shevchenko in one of the most uneasy in the national liberation plan of the places of the Carpathian region, and without paying his bribes, paid his post. According to the teacher of Kiev, Tamara Glushenok, who spoke to her fellow villagers at the present time, we learn that the head was asked to make a choice: "Or he takes off a monument, or leaves his post." The whole night the family did not stop eyes and decided: to be a monument to Kobzar! He is still in the picturesque village of Sheshory in the Precarpathian region as a symbol of the indestructibility of the Ukrainian spirit and the passionate love of the people to his national prophet.

In the Museum of Ivan Gonchar. Carefully assembled and ordered by the sculptor, he pasted on sheets of hard paper, clipping-publications with references to his work. Thus, on one of these sheets, there are placed V. Pedchenko's articles from the newspaper "Prikarpatskaya Pravda" (August 17, 1965, the announcement of the opening of the monument to T. Shevchenko in Sheshory) and an untutrified cut (presumably from the Shpolyansky district newspaper) with a mention of Ivan Honchar's letter to the landowners and the intention of the artist to cast a two-meter figure of Kobzar at his own expense for his native village of Lipyanka to Cherkasy region]. In 1970 this monument was established.

In 1982-1983 the artist again worked on the bust of Kobzar.

A significant artistic event was the transportation and installation of the monument T.G. Shevchenko's work of I.M. Potter in a memorial park in Palermo (Canada) near the Museum of T.G. Shevchenko in September 1988 (a letter from Yuri Moskal to I. M. Gonchar, with photographs). The monument is a half-meter full figure figure of the poet (sitting in an armchair and holding in his hand "Kobzar"), mounted on a pedestal.

Sculptural Shevchenko Ivan Gonchar is supplemented by his paintings executed on the basis of his collected historical and ethnographic material: "The Thought of Taras" (1978, "National Museum of Ivan Gonchar Museum", KH-11216), "Taras Shevchenko in Ukraine" (1989, KH- 10437), "The Duma on Chigirin" (National Museum "Ivan Gonchar Museum", KH-10658), as well as graphics: "An old Chumac hut in village. Shevchenkovo ​​in Cherkasy region (XIX century) "(1963," The Museum of Ivan the Gonchar ", KNST-7128)," Windmills in the village of Shevchenko "(1963, KH-2204) (the fate of small Taras associated with these windmills:" Not one of the corners of the grain transferred to this windmill Taras shoulders ")," Shevchenko Timiş, grandson of Taras Shevchenko "(1964)," Timosha's hut in p. Shevchenko's "(1964," National Museum of Ivan Gonchar Museum ", KH-1945 / 1-2). All graphic illustrations are made by Ivan Gonchar from nature.

In the newspaper "Shevchenkivsky Krai" on July 16, 1970, the article I.M. Potter "Near the Sources of Shevchenko's Painting", where he talks about the influence of folk art on the work of Shevchenko-artist: "Local painters, contemporaries and fellow-countrymen of Taras Grigorovich, among whom were not only the clergymen and priests, as well as ordinary serfs, knew the traditions well. folk Ukrainian painting ".


--br via tradutor do google
Museu Ivan Honchar.

Ivan Khonchar, nascido da terra de Cherkassy, ​​consagrado pelo genio do Grande Kobzar, foi preenchido com um sentimento de amor sincero e respeito por Taras Shevchenko desde a infância. "Foi em 1919. Fui estudar em primeira classe, mesmo na escola paroquial da igreja, que se assemelhava a uma casa rural maior perto de um telhado verde e estava perto da igreja. Na escola das paredes estavam pendurando insultos em frente do qual a lâmpada estava queimando, e no meio da parede - um grande retrato de Taras Shevchenko, em uma grinalda tecida com pérola e batatas - lembrou IM Potter "A vila de Morinka de uma infância profunda foi capturada na memória, assim que a primeira vez nas mãos das crianças levou" Kobzar ", sendo um aluno de uma escola da aldeia e lendo a biografia de Taras Shevchenko". Esta imagem de Kobzar como um rosto peculiar do santo profundamente imerso na alma de um pequeno Ivan, e essa sensação de santidade que ele levou toda a vida.

"O tema de Shevchenko na escultura sempre me atraiu. Eu concebi sobre este tópico criar uma série de imagens do Grande Kobzar. Uma data excepcional no aniversário de Taras estava chegando, que deveria ser celebrada no futuro em 1939. Tornou-se conhecido para mim que esta data será cronometrada com uma exposição de arte de aniversário. Assim, no outono de 1938, tirei a imagem na escultura de Taras pequena em ciência com um diácono, que então se transformou na imagem de Taras, um homem de água ", - encontramos nas memórias de I.M. Potter Assim, uma de suas primeiras obras escultóricas foi a composição "Taras-Vodoshcha" (1938, bronze), na qual o artista, através das memórias de seu próprio filho duro, revela o sofrimento do pequeno Taras contratado. Em 1939, este trabalho de alta arte foi exibido na exposição republicana dedicada ao 125º aniversário do nascimento de Kobzar. A escultura original é armazenada no Museu Nacional de T.G. Shevchenko em Kiev e repetições do autor - na Reserva Nacional Shevchenko em Kaniv e outros museus.

imagem
Ivan Makarovich Gonchar é famoso pelos fãs da cultura ucraniana, principalmente como colecionador de antiguidades e fundador de um museu de arte popular doméstico em Kiev. Mas menos importante é a sua criatividade pessoal como um interessante escultor e pintor original, em particular a sua contribuição significativa para a Shevchenko ucraniana.


A estátua de "Young Taras Shevchenko" (1949) aparece como um trabalho inovador na igreja ucraniana Shevchenko escultural. O artista supera o resolvido naquela época, resolvendo a imagem do poeta em sua idade madura. Seu Taras está cheio de energia, inspiração criativa e dignidade de um jovem que acabou de se formar na Academia de Artes de São Petersburgo. Feito em mármore, a escultura parece emanar luz mística, uma espécie de aura de Genius. O rosto de Shevchenko é espiritualizado e nobre, a testa é alta e clara.

Este trabalho foi exibido em 1950 na All-Union Art Exhibition em Moscou, onde foi muito apreciada e comprada para a coleção da Galeria Estatal Tretyakov (Moscou). Esta escultura por direito tornou-se uma das melhores obras da ucraniana Shevchenko. A localização do original deste trabalho é desconhecida. O autor fez uma série de repetições em bronze e gesso, que são armazenados no Centro Nacional de Cultura Popular "Ivan Honchar Museu" (gesso, KN-7172) eo Estado Histórico e Reserva Cultural "Homeland Shevchenko"). De acordo com esta estátua, um monumento foi criado e erguido em Yagotina, na região de Kiev. Esta é a forma como este trabalho disse famoso escritor Vasily Yefimovich, "Ele [John Potter] levantou Shevchenko, surpreendentemente jovem e sonhadora, feliz, e não um servo em shkarbunah endurecido como o retratou alguns dos nossos titulares de escovas e leme artística - antes de Karl Bryullov : após Taras já havia pintado "Morte de Sócrates" .. E Goncharov é um monumento ao poeta no Yagotin onde o gênio dos agricultores, "o príncipe do reino do espírito" ama nobre princesa ...".

De acordo com Anna Kluchko-Franko, as filhas de Ivan Franko, descobrimos que a escultura do jovem Taras de Ivan Gonchar serviu de modelo para o monumento em Washington.

Durante 1959-1963, Ivan Gonchar trabalha na composição escultural "Taras Shevchenko com sua irmã" (NTNK "Museu de Ivan Gonchar, KH-7177), na qual ele traça a tragédia do destino ucraniano. Este é um encontro de parentes depois de uma longa separação e sofrimento do passado e desesperança para um futuro feliz.

Por outro lado, de acordo com as memórias de I. Honchar, "é um símbolo do tempo da Ucrânia à imagem de Yarina, que Shevchenko se agachou em seu coração".

Neste trabalho, o artista atua como um psicólogo profundo, conhecedor das almas humanas. Este trabalho, juntamente com a escultura "Shevchenko-artist" (localização desconhecida), foi exibido na exposição de arte republicana dedicada ao 100º aniversário da morte de T.G. Shevchenko.


Em 1963, o artista cria um busto de Taras Shevchenko em uma adolescência (NTNC "Ivan Gonchar Museum", KH-7119). Em 1965 aparece um busto de Kobzar, lançado em bronze em um alto pedestal na aldeia. Sheshory na oblação de Ivano-Frankivsk (Taras Shevchenko em uma capa e um chapéu triste). A grande inauguração do monumento foi planejada em agosto. Os patriotas baseados em Kyiv que descansaram naquela época nas aldeias vizinhas também aprenderam sobre este evento. Muitas pessoas que queriam participar desse show apareceram. Mas, de acordo com as testemunhas oculares, todos os caminhos das montanhas foram bloqueados pela polícia. As pessoas estavam de volta. A abertura oficial do monumento foi adiada uma semana depois. Mas alguns conseguiram atravessar Sheshor, incluindo os estudantes do coro Lviv "Gomin", a atriz Tetyana Tsymbal - o feriado aconteceu para a glória. Mas no final de agosto, as prisões dos participantes da ação começaram. O presidente local do conselho da aldeia por um "horrível" é colocar um monumento a T. Shevchenko em um dos mais desconfortáveis ​​do plano nacional de libertação dos lugares da região dos Cárpatos, e sem pagar seus subornos, pagou sua postagem. De acordo com a professora de Kiev, Tamara Glushenok, que falou com os seus companheiros de aldeia no momento, descobrimos que a cabeça foi convidada a fazer uma escolha: "Ou ele tira um monumento ou deixa sua postagem". Toda a noite, a família não parou os olhos e decidiu: ser um monumento a Kobzar! Ele ainda está na aldeia pitoresca de Sheshory na região de Precarpathian como um símbolo da indestrutibilidade do espírito ucraniano e do amor apaixonado do povo ao seu profeta nacional.

No Museu de Ivan Gonchar. Montado e ordenado cuidadosamente pelo escultor, ele colou em folhas de papel duro, recortes de publicações com referências ao seu trabalho. Assim, em uma dessas folhas é colocado ao lado artigo B. Pedchenko do jornal "Transcarpathian Truth" (17 agosto de 1965, aviso do monumento a Taras Shevchenko em Sheshory) e recorte neatrybutovanu (provavelmente com jornal regional Shpolyansky) com uma menção à carta de Ivan Honchar aos latifundiários e à intenção do artista de lançar uma figura de dois metros de Kobzar às suas custas para sua aldeia nativa de Lipyanka para a região Cherkasy]. Em 1970, este monumento foi estabelecido.

Em 1982-1983, o artista novamente trabalhou no busto de Kobzar.

Um evento artístico significativo foi o transporte e instalação do monumento T.G. Trabalho de Shevchenko de I.M. Potter em um parque memorial em Palermo (Canadá) perto do Museu de T.G. Shevchenko em setembro de 1988 (uma carta de Yuri Moskal para I. M. Gonchar, com fotografias). O monumento é uma figura de meio metro de figura do poeta (sentado em uma poltrona e segurando em sua mão "Kobzar"), montado em um pedestal.

Escultura Shevchenkiana Ivan Honchar complementado seu trabalho de pintura realizada com base em sua coleção de material histórico e etnográfico, "Duma sobre Taras" (1978, NTSNK "Ivan Honchar Museu" CN-11216), "Taras Shevchenko na Ucrânia" (1989, KN- 10437), "A Duma em Chigirin" (Museu Nacional "Museu Ivan Gonchar", KH-10658), bem como gráficos: "Uma antiga cabana Chumac na aldeia. Shevchenko Cherkasy Oblast (XIX c.) "(1963 NTSNK" Ivan Honchar Museu "KH-7128)" Moinhos de vento na vila de Shevchenko "(1963 KH-2204) (moinhos de vento associados com estes pequena fortuna T." Não um feixe de grãos movido por esse ombro moinho Taras ")," Shevchenko Timis, neto Shevchenko "(1964)," Home Timosha com. Shevchenko's "(1964," Museu Nacional do Museu Ivan Gonchar ", KH-1945 / 1-2). Todas as ilustrações gráficas são feitas por Ivan Gonchar da natureza.

No jornal "Shevchenkivsky Krai", em 16 de julho de 1970, o artigo I.M. Potter "Na raiz da pintura de Shevchenko" onde ele fala sobre a influência da arte popular criatividade Shevchenko-artista: "pintores locais, contemporâneos e conterrâneos Taras, incluindo não só os funcionários e sacerdotes e plebeus, servos, tradição bem conhecida pintura ucraniana popular ".
Peabody Museum of Salem, more than 840,000 works of art and culture featuring maritime art. - Peabody Museum of Salem, mais de 840 mil obras de arte e cultura com arte marítima - 塞勒姆博物馆拥有超过84万件以海事艺术为特色的艺术和文化作品。

There are many reasons to come to PEM. Sometimes, looking at a work of art with someone special by your side is all the motivation you need. Sitting in the light-filled Atrium, watching the expression on a child's face as she makes a collage — each experience is worth the trip. PEM is the place to come for enjoyment, enrichment, sharing with family and friends, and creative stimulation.


We gain exciting insights about ourselves and other cultures through special exhibitions, weekend festivals and family art-making programs. You are vital to the equation. Your experiences shape the art you look at and the performances you watch, making them more meaningful and transformative.

A Museum of Art and Culture

The roots of the Peabody Essex Museum date to the 1799 founding of the East India Marine Society, an organization of Salem captains and supercargoes who had sailed beyond either the Cape of Good Hope or Cape Horn. The society’s charter included a provision for the establishment of a “cabinet of natural and artificial curiosities,” which is what we today would call a museum. Society members brought to Salem a diverse collection of objects from the northwest coast of America, Asia, Africa, Oceania, India and elsewhere. By 1825, the society moved into its own building, East India Marine Hall, which today contains the original display cases and some of the very first objects collected.

Moshe Safdie designed the imaginative glass and brick building expansion for PEM in 2003 to reflect Salem's architectural history with contemporary flair. The result weaves together a building of many parts into a seamless, inspired structure for viewing art and culture from around the world.

The dramatic Atrium with a soaring glass roof is the central gathering place, akin to the traditional village green. The curved glass of the roof allows natural light into the Atrium, creating an airy space and walkways that lead visitors into galleries, the Art Studios and the performance center in Morse Auditorium. Five diverse roof silhouettes or "buildings" that comprise the outer brick wall echo the shapes and forms of local architecture.


Moshe Safdie: World-renowned architect, urban planner


Safdie’s expansive portfolio includes the ArtScience Museum in Singapore, the National Gallery of Canada in Ottawa, the Children's Memorial at the Yad Vashem Holocaust History Museum in Jerusalem, Habitat ‘67 experimental housing in Montreal, and the United States Courthouse in Springfield, Mass.


The East India Marine Society was founded in Salem, in Essex County, Massachusetts. Salem was also home to the Essex Historical Society (founded in 1821), which celebrated the area’s rich community history, and the Essex County Natural History Society (founded in 1833), which focused on the county’s natural wonders. In 1848, these two organizations merged to form the Essex Institute (the “Essex” in the Peabody Essex Museum’s name). This consolidation brought together extensive and far-ranging collections, including natural specimens, ethnological objects, books and historical memorabilia, all focusing on the area in and around Essex County.


In the late 1860s, the Essex Institute refined its mission to the collection and presentation of regional art, history and architecture. In so doing, it transferred its natural history and archaeology collections to the East India Marine Society’s descendent organization, the Peabody Academy of Science (the “Peabody”). In turn, the Peabody, renamed for its great benefactor, the philanthropist George Peabody, transferred its historical collections to the Essex.


In the early 20th century, the Peabody Academy of Science changed its name to the Peabody Museum of Salem and continued to focus on collecting international art and culture. Capitalizing on growing interest in early American architecture and historic preservation, the Essex Institute acquired many important historic houses and was at the forefront of historical interpretation.


With their physical proximity, closely connected boards and overlapping collections, the possibility of consolidating the Essex and the Peabody had been discussed over the years. After in-depth studies showed the benefits of such a merger, the consolidation of these two organizations into the new PEM was effected in July 1992. The museum possessed extraordinary collections — more than 840,000 works of art and culture featuring maritime art and history; American art; Asian, Oceanic, and African art; Asian export art; two large libraries with over 400,000 books, manuscripts, and documents; and 22 historic buildings. Today’s collection has grown to include 1.8 million works and Yin Yu Tang, the only complete Qing Dynasty house outside China.


True to the spirit of its past, PEM is dedicated to creating a museum experience that celebrates art and the world in which it was made. By presenting art and culture in new ways, by linking past and present, and by embracing artistic and cultural achievements worldwide, the museum offers unique opportunities to explore a multilayered and interconnected world of creative expression.

Cultura não é o que entra pelos olhos e ouvidos,
mas o que modifica o jeito de olhar e ouvir. 

A cultura e o amor devem estar juntos.
Vamos compartilhar.

Culture is not what enters the eyes and ears, 
but what modifies the way of looking and hearing.--br via tradutor do google
Peabody Museum of Salem, mais de 840 mil obras de arte e cultura com arte marítima

Há muitas razões para chegar ao PEM. Às vezes, olhar para uma obra de arte com alguém especial ao seu lado é toda a motivação que você precisa. Sentado no Atrium cheio de luz, observando a expressão no rosto de uma criança enquanto faz uma colagem - cada experiência vale a pena a viagem. PEM é o lugar para aproveitar, enriquecer, compartilhar com a família e amigos e estimulação criativa.

Nós ganhamos idéias emocionantes sobre nós mesmos e outras culturas através de exposições especiais, festivais de fim de semana e programas de arte familiar. Você é vital para a equação. Suas experiências moldam a arte que você olha e as performances que você assiste, tornando-as mais significativas e transformadoras.

Um Museu de Arte e Cultura

As raízes do Museu Peabody Essex datam da fundação de 1799 da East India Marine Society, uma organização de capitães de Salem e supercargues que haviam navegado além do Cabo da Boa Esperança ou do Cabo Horn. O estatuto da sociedade incluiu uma disposição para o estabelecimento de um "gabinete de curiosidades naturais e artificiais", que é o que hoje chamamos de museu. Os membros da sociedade trouxeram a Salem uma coleção diversificada de objetos da costa noroeste da América, Ásia, África, Oceania, Índia e outros lugares. Em 1825, a sociedade mudou-se para o seu próprio prédio, o East India Marine Hall, que hoje contém os vitrines originais e alguns dos primeiros objetos coletados.

Moshe Safdie projetou a expansão imaginativa de construção de vidro e tijolos para a PEM em 2003 para refletir a história arquitetônica de Salem com um toque contemporâneo. O resultado combina um edifício de muitas partes em uma estrutura perfeita e inspirada para visualizar arte e cultura de todo o mundo.

O atrio dramático com um telhado de vidro crescente é o lugar de encontro central, semelhante ao verde tradicional da vila. O vidro curvo do telhado permite a luz natural no Atrium, criando um espaço arejado e passarelas que levam os visitantes a galerias, os Art Studios e o centro de performance no Morse Auditorium. Cinco diversas silhuetas de telhado ou "edifícios" que compõem a parede de tijolos externa ecoam as formas e formas da arquitetura local.

O portfólio expansivo da Safdie inclui o Museu ArtScience em Cingapura, a Galeria Nacional do Canadá em Ottawa, o Memorial da Criança no Museu de História do Holocausto de Yad Vashem em Jerusalém, habitação experimental Habitat '67 em Montreal e o Tribunal de Justiça dos Estados Unidos em Springfield, Massachusetts.

A Sociedade Marinha do Leste da Índia foi fundada em Salem, no condado de Essex, Massachusetts. Salem também era o lar da Sociedade Histórica de Essex (fundada em 1821), que celebrou a história da comunidade rica da região e a Sociedade de História Natural do Condado de Essex (fundada em 1833), que se concentrou nas maravilhas naturais do condado. Em 1848, essas duas organizações se uniram para formar o Essex Institute (o "Essex" no nome do Peabody Essex Museum). Esta consolidação reuniu extensas e abrangentes coleções, incluindo espécimes naturais, objetos etnológicos, livros e recordações históricas, todos focados na área em e ao redor do condado de Essex.

No final da década de 1860, o Instituto Essex refinou sua missão para a coleta e apresentação de arte regional, história e arquitetura. Ao fazê-lo, transferiu suas coleções de história natural e arqueologia para a organização descendente da East India Marine Society, a Peabody Academy of Science (a "Peabody"). Por sua vez, o Peabody, renomeado por seu grande benfeitor, o filantropo George Peabody, transferiu suas coleções históricas para o Essex.

No início do século 20, a Academia Peabody de Ciências mudou seu nome para o Museu Peabody de Salem e continuou a se concentrar na coleta de arte e cultura internacional. Capitalizando o crescente interesse pela arquitetura americana antiga e pela preservação histórica, o Instituto Essex adquiriu muitas casas históricas importantes e estava na vanguarda da interpretação histórica.

Com sua proximidade física, placas estreitamente conectadas e coleções sobrepostas, a possibilidade de consolidar o Essex e o Peabody foi discutida ao longo dos anos. Depois de estudos aprofundados mostraram os benefícios dessa fusão, a consolidação dessas duas organizações no novo PEM foi realizada em julho de 1992. O museu possuía coleções extraordinárias - mais de 840 mil obras de arte e cultura com arte e história marítima; Arte americana; Arte asiática, oceânica e africana; Arte asiática de exportação; duas grandes bibliotecas com mais de 400.000 livros, manuscritos e documentos; e 22 edifícios históricos. A coleção de hoje cresceu para incluir 1,8 milhão de obras e Yin Yu Tang, a única casa completa da dinastia Qing fora da China.

Fiel ao espírito de seu passado, a PEM se dedica à criação de uma experiência de museu que celebra a arte e o mundo em que foi feita. Ao apresentar arte e cultura de novas maneiras, através da união entre o passado e o presente, e abraçando realizações artísticas e culturais em todo o mundo, o museu oferece oportunidades únicas para explorar um mundo multicultural e interconectado de expressão criativa.--chines simplificado
塞勒姆博物馆拥有超过84万件以海事艺术为特色的艺术和文化作品。

来PEM有很多原因。有时候,和你身边的人一起看一件艺术品就是你需要的动力。坐在充满光线的中庭,在拼贴画中看着孩子脸上的表情 - 每一次的体验都值得一游。 PEM是享受,丰富,与家人和朋友分享,创造性刺激的地方。

通过特别展览,周末节日和家庭艺术项目,我们获得了有关自己和其他文化的激动人心的见解。你对这个等式是至关重要的。您的体验塑造了您所看到的艺术以及您所观看的表演,使其更具有意义和变革性。

艺术和文化博物馆

皮博迪埃塞克斯博物馆的根源可以追溯到东印度海洋学会1799年的成立,这个组织是塞勒姆船长和超级卡车的组织,他们曾经远航过好望角和合恩角。该社团的章程包括建立一个“自然和人为的好奇内阁”的规定,这就是我们今天所说的博物馆。社会成员带来了来自美国,亚洲,非洲,大洋洲,印度和其他地区的西北海岸的各种物品。到1825年,社会进入了自己的建筑,东印度海事厅,今天包含了原来的陈列柜和一些收集的第一个对象。

Moshe Safdie于2003年为PEM设计了富有想象力的玻璃和砖瓦建筑,以反映塞勒姆的建筑历史和当代风格。结果将许多部分的建筑组织在一起,形成一个无缝的灵感结构,用于观看来自世界各地的艺术和文化。

高耸的玻璃屋顶的中庭是中央聚集的地方,类似于传统的村庄绿地。屋顶的弧形玻璃让自然光进入中庭,营造出通风的空间和人行道,引导游客进入画廊,艺术工作室和莫尔斯礼堂的表演中心。构成外墙砖墙的五个不同的屋顶轮廓或“建筑物”与当地建筑的形状和形式相呼应。

Safdie广泛的投资组合包括新加坡的ArtScience博物馆,渥太华的加拿大国家美术馆,耶路撒冷的Yad Vashem犹太人大屠杀历史博物馆的儿童纪念馆,蒙特利尔的人居67实验性住房以及马萨诸塞州斯普林菲尔德的美国法院。

东印度海洋学会在马萨诸塞州埃塞克斯县的萨勒姆成立。塞勒姆也是埃塞克斯历史学会(创立于1821年)的所在地,埃塞克斯郡历史学会(创建于1821年)是庆祝该地区丰富的社区历史的地方,埃塞克斯县自然历史学会(创建于1833年)也是该县的自然奇观。 1848年,这两个组织合并组建埃塞克斯研究所(埃塞克斯博物馆的名字“埃塞克斯”)。这个整合带来了广泛和广泛的收集,包括自然标本,民族学的对象,书籍和历史纪念品,所有重点在埃塞克斯县及其周围地区。

在十九世纪六十年代后期,埃塞克斯学院完成了它的使命,收集和展示区域艺术,历史和建筑。在这样做的过程中,它把自然历史和考古学收藏转移到了东印度海洋学会的后代组织皮博迪科学院(“皮博迪”)。反过来,皮博迪因慈善家慈善家乔治·皮博迪(George Peabody)而改名,将其历史藏品转移到埃塞克斯(Essex)。

20世纪初,皮博迪科学院更名为塞勒姆博物馆,并继续专注于收集国际艺术和文化。埃塞克斯研究所利用对美国早期建筑和历史保护的兴趣,获得了许多重要的历史建筑,并处于历史解释的前沿。

由于它们的物理位置相近,板面紧密相连,重叠收藏,多年来一直在讨论巩固Essex和Peabody的可能性。深入研究表明这种合并的好处,这两个组织合并成新的PEM是在1992年7月。该馆拥有非凡的收藏 - 超过84万艺术和文化的海洋艺术和历史文化的作品,美国艺术;亚洲,海洋和非洲艺术;亚洲出口艺术;两个大型图书馆,书籍,手稿和文件超过40万册;和22座历史建筑。今天的收藏已经发展到180万件,中国以外唯一一座完整的清宫。

正如其过去的精神一样,PEM致力于创造一个博物馆的经验,庆祝艺术和它所创造的世界。 通过以新的方式呈现艺术和文化,通过连接过去和现在,以及在世界范围内接受艺术和文化成就,博物馆提供了独特的机会,探索多层次,相互关联的创造性表达世界。