Ouvir o texto...

quinta-feira, 26 de fevereiro de 2015

Mestni muzej Ljubljana

O Mestnem muzeju Ljubljana


Mestni muzej Ljubljana se nahaja (domuje, ima sedež) v Turjaški palači, ki je arhitekturni spomenik in hrani večtisočletno kulturno dediščino ljubljanskega prostora. Ta zajema preteklost od 4500 stare prazgodovinske koliščarske naselbine do današnje privlačne prestolnice Slovenije, od antičnega mesta Emona do nastajanja sedanjega gospodarskega, političnega, upravnega in ustvarjalnega središča.






fonte: @edisonmariotti #edisonmariotti http://www.mgml.si/mestni-muzej-ljubljana/mestni-muzej-ljubljana-389/o-mestnem-muzeju-ljubljana/



O Turjaški palači

Turjaška palača in lokacija, na kateri se nahaja muzej predstavljata pomemben del kulturne dediščine Ljubljane.

V rimski dobi se je na tem območju raztezalo pristaniško predmestje rimske Emone, o čemer, priča v kleti muzeja ohranjena rimska cesta. 

Palačo so grofje Turjaški, ki so bili ena od pomembnejših kranjskih plemiških rodbin leta 1654 prezidali iz lastne in dveh odkupljenih hiš v pičlih 4 letih. Trije trakti so oklenili novo urejeno dvorišče, sredi katerega sta našla mesto kamniti vodnjak in lipa. Grofovska družina, je tu bivala predvsem pozimi, poletja pa je preživljala na Turjaku. O njihovi pomembnosti v mestu priča tudi obisk avstrijskega cesarja Jožefa II. 

Palača je prve baročne prezidave doživela že kmalu, stavbni mojster Francesco Cocconi pa je leta 1824 njeno pročelje »oblekel« v zapoznelem baročnem slogu in jo poudaril s klasicističnim portalom. Potres leta 1895 je v veliki meri prizadejal Turjaško palačo. Leta 1927 so jo Turjaški prodali državi. 

Sredi leta 1935 je palačo kupila Mestna občina Ljubljana in ga namenila Mestnemu muzeju z namenom »da bi zbiral vse predmete z ozirom na zgodovino Ljubljane, tako glede na vlogo Ljubljane v duhovnem in narodnem smislu, kot tudi glede na razvoj sodobne Ljubljane». Aprila leta 1937 se je pričela predelavo prostorov in istega leta so odprli prvo muzejsko zbirko, ki je obsegala pregled stanovanjske kulture meščanstva od poznega srednjega veka do prve polovice 19. stoletja.

Po drugi svetovni vojni so v Turjaški palači domovali še Slovanska knjižnica, Mestni arhiv, Poverjeništvo za prosveto in kulturo Mestne ljudske oblasti, garderoba Mestnega gledališča ljubljanskega, v hiši pa je stanovalo tudi več zasebnikov. 

Devetdeseta leta 20. stoletja so bila v Mestnem muzeju v znamenju projekta Prijaznemu muzeju naproti, s katerim se je pričelo odpiranje muzeja v javnost kot tudi fizična prenova muzejske stavbe, najprej pridobitev 1000m2 novih površin, nato podkletitev prostorov in s tem povezanih arheoloških raziskav in pomembnih odkritij, da bi se končala z natečajnim arhitekturnim projektom Zavoj, kot celovita gradbeno, protipotresna ter funkcionalna prenova prostorov. Projekt arh. Špele Videčnik in Roka Omana, ki je pridobil tudi mednarodno priznanje, se je v največji meri približal poslanstvu muzeja, da Turjaško palačo kar najbolj nameni javnim programom in ob tem zagotavlja sozvočje med staro palačo in živahno muzejsko dejavnostjo, namenjeno kar najbolj širokemu krogu občinstva in drugim uporabnikom. 


O muzeju

Poslanstvo Mestnega muzeja Ljubljana je evidentiranje, dokumentiranje, konzerviranje, proučevanje in prezentiranje premične kulturne dediščine na področju ljubljanske regije. Muzejska zbirka obsega preko 200.000 enot muzealij, ki pokrivajo več tisočletjih dediščine ljubljanskega prostora. Sem sodi tudi izjemna najdba najstarejšega lesenega kolesa z leseno osjo na svetu ter okoli 40.000 leta stara lesena puščica.

V Mestnem muzeju Ljubljana si lahko ogledate interaktivno in tematsko zasnovano stalno razstavo o zgodovini Ljubljane in njenih prebivalcih, ali pa muzej obiščete zaradi aktualnih občasnih razstav.

V muzeju se srečujejo obiskovalci najrazličnejših dogodkov, namenjenih odraslim, družinam in šolskim skupinam. Predavanja, okrogle mize, projekcije, vodstva, delavnice, tečaji, koncerti in druge prireditve pa so prilagojene različnim potrebam in željam obiskovalcev.


Lokacija in odpiralni časi

Nenhum comentário:

Postar um comentário