Google+ Followers

domingo, 29 de novembro de 2015

Basílica bizantina do lago Iznir será museu subaquático. -- Basilica in Lake İznik to become underwater museum -- Göl İznik'te Bazilikası sualtı müzesi olmak için

Dentro de dois anos, os vestígios arqueológicos da basílica bizantina do Lago Iznik, na Turquia, vão transformar-se no primeiro museu arqueológico subaquático do país. Os restos da basílica foram descobertos o ano passado.


"O objetivo é tornar os vestígios num verdadeiro museu arqueológico, interessante para o público, que poderá entrar no que resta da basilica e viver a história e o ambiente - edil de Bursa."

Gizem Adal, enviada da euronews a Iznik, passeou-se no lago: “Estamos por cima da basílica de Iznik e dos seus 1600 anos de história. Declarada [pelo Instituto Arqueológico dos Estados Unidos] uma das 10 descobertas mais impressionantes do mundo [em 2014], vai, em breve, estar aberta ao público.”

Arqueóloga, historiadores e historiadores de arte concluíram que a basílica fora erigida em honra do Santo Neófito, morto pelos soldados romanos no ano 300 da nossa era.

Aprovado pelo ministério da Cultura e do Turismo, o projeto de museu subaquático está a ser desenvolvido pela Área Metropolitana de Bursa – região já classificada pela UNESCO como Património Cultural da Humanidade.

“O nosso objetivo é torná-lo num local que todos possam visitar. Queremos criar certas estruturas que serão protegidas por vidros. O objetivo é tornar os vestígios num verdadeiro museu arqueológico, interessante para o público, que poderá entrar no que resta da basílica e viver a história e o ambiente. Esperamos abri-lo dentro de dois anos”, confia-nos Recep Altepe, o edil de Bursa.

Segundo os especialistas, a basílica ruiu em consequência de um tremor de terra que atingiu a região por volta do ano 700.

O que resta do templo encontra-se a cerca de 20 metros da margem do lago, situado na província de Bursa, a sul de Istambul.

Com a contribuição de Dulce Dias | Com GIZEM ADAL


http://pt.euronews.com/2015/11/03/turquia-basilica-bizantina-do-lago-iznir-sera-museu-subaquatico-dentro-de-2-ans/

http://www.hurriyetdailynews.com/basilica-in-lake-iznik-to-become-underwater-museum-.aspx?pageID=238&nID=80640&NewsCatID=375

Cultura e conhecimento são ingredientes essenciais para a sociedade.

vamos compartilhar.


--in
Basilica in Lake İznik to become underwater museum
BURSA – Doğan News AgencyOne of the top 10 discoveries of 2014, the ancient underwater basilica in İznik will soon be opened to tourism as a museum. DHA Photo

The remains of a nearly 1,600-year-old basilica that was discovered at the beginning of last year under Lake İznik in the northwestern province of Bursa is now set to become an underwater museum. 

The underwater museum project, approved by the Culture and Tourism Ministry, will be carried out by the Bursa Metropolitan Municipality, the sponsor of the project. 

Uludağ University Head of Archaeology Department Professor Mustafa Şahin said the ba-silica had been discovered while photographing the city from the air to make an inventory of historical and cultural artifacts. 
Archaeologists, historians and art historians estimate that the structure collapsed during an earthquake that occurred in the region in 740. They determined that it was built in hon-or of St. Neophytos, who was among the saints and devout Christians who were martyred during the time of Roman emperors Diocletian and Galerius, when bans and punishments against Christians were common. According to resources, Neophytos was a saint who was killed by Roman soldiers in A.D. 303, 10 years before the Edict of Milan, a proclamation that permanently established religious toleration for Christianity within the Roman Empire.

Şahin said the church was established with his name in the place where he was killed. The date of the church construction was not precisely determined but it could have been built after 313, according to Şahin.
“There is one more date, which is important for us. Most probably, it could have been built in 325 after the first council meeting in İznik. In any case, we think that the church was built in the 4th century or a further date. It is interesting that we have gravures from the Middle Ages depicting this killing. We see Neophytos being killed on the lake coast,” he said, adding that he was a beloved saint. 

According to ancient resources, Christians definitely stopped by İznik in the Middle Ages while making their pilgrimage to visit the church. “Rumor has it that people in İznik were asking for help from the body of Neophytos when they were in difficulty,” he said. 

Preliminary works have started

Surface and underwater works have been made for the basilica to serve tourism. A team made up of the Orcan Vessel Rescue and Maritime Construction, along with Geomarine Land and Marine Research company, have started 10-day surface surveys of the basilica underwater. 

Orcan Vessel Rescue and Maritime Construction official Tuğrul Orcan said they were cur-rently conducting preliminary works on the area in preparation for converting the area into a maritime museum. 

“The project design will be the next stage. We are also working to find out if there are other archaeological remains in the area of the basilica. The seismic values and bathymetry of the area will be measured and building survey will be made,” he said. 

The discovery of the basilica was named as one of top 10 discoveries of 2014 by the Ar-chaeological Institute of America.
--turco via tradutor do google
Göl İznik'te Bazilikası sualtı müzesi olmak için
BURSA - Doğan Haber Ajansı

Arkadaşına »Yazdır Sayfayı Gönder
Facebook'ta Paylaş
2014 yılının en iyi 10 bulgulardan biri, İznik'te sualtı antik bazilika yakında müze olarak turizme açılacaktır. DHA Fotoğraf
2014 yılının en iyi 10 bulgulardan biri, İznik'te sualtı antik bazilika yakında müze olarak turizme açılacaktır. DHA Fotoğraf
Neredeyse Yani Bursa kuzeybatı eyaletinde Lake İznik altında geçen yılın başında keşfedilen bir 1600 yıllık bazilika kalıntıları şimdi bir sualtı müzesi olmak için ayarlanır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanan sualtı müzesi projesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi, projenin sponsoru tarafından yürütülen edilecektir.

Arkeoloji Bölümü Dr. Mustafa Şahin Uludağ Üniversitesi Başkanı kültürel ve tarihi eserlerin bir envanterini yapmak için havadan şehir fotoğrafını da ba-silika keşfedilen söyledi.
Arkeologlar, tarihçiler ve sanat tarihçileri yapı deprem 740 yılında bölgede meydana gelen sırasında Onlar inşa edilmiş bu Saptanan bu çökmüş o tahmin hon-ya mıydı DSÖ sırasında şehit aziz ve dindar Hıristiyanlar arasında miydi Aziz Neophytos, bir Roma imparatorları Diocletianus ve Galerius, yasakları ve Hıristiyanlar ortak Karşı mıydı cezaların zamanı. Kaynakların GÖRE, Neophytos MS Romalı askerler tarafından öldürülen bir aziz oldu 303, 10 yıl Milano Fermanı, kalıcı Roma İmparatorluğu içinde Hıristiyanlık dini hoşgörüyü kurulmuş bir ilanından önce.

Onun adıyla kilise Şahin ben öldürüldü yerinde kurulmuştur söyledi. Ancak kilisenin yapılış tarihi kesin olarak Şahin GÖRE, O 313 sonra inşa edilmiş olabilirdi belirlenir değildi.
"Bizim için önemli olan bir daha tarih vardır. Büyük olasılıkla, bu İznik'te ilk konsey toplantısından sonra 325 yılında inşa edilmiş olabilir. Her durumda, biz kilise 4. yüzyılda ya da bir ayrıntılı tarih inşa edilmiştir That düşünüyorum. Bu biz esta öldürme resmeden Ortaçağ'dan gravürler var o ilginç. Biz Neophytos Being göl kıyısında öldürdüğünü görüyorum, "Ben sevgili aziz ekleyerek olduğunu söyledi.

Kiliseyi ziyaret etmek onların hac yaparken antik kaynaklara GÖRE, kesinlikle Ortaçağda İznik Hıristiyanlar tarafından durduruldu. "Söylenti İznik'te insanlar Onlar zorluk mıydı Neophytos gövdesinden yardım isteyen mıydı o Has It," O söyledi.

Ön çalışmalara başladığı mı

Yüzey ve su altı işleri turizmine hizmet etmek bazilika için yapılmış Have Been. Geomarine Arazi ve Deniz Araştırmaları şirket ile birlikte, Orcan Gemi Kurtarma ve Deniz İnşaat oluşan bir ekip, 10 günlük Yüzeye bazilikanın sualtı araştırmalar başlamıştır.

Orcan Gemi Kurtarma ve Deniz İnşaat Resmi Tuğrul Orcan Onlar cur-rently mıydı bir denizcilik müzesi haline alanı dönüştürmek için hazırlık alanında ön çalışmaları yürüten söyledi.

"Projelendirme sonraki sahne olacak. Ayrıca bazilika alanında diğer arkeolojik kalıntılar var olup olmadığını öğrenmek için çalışıyoruz. Bölgenin sismik değerler ve bathymetry Ölçülen edilecek ve rölöve yapılacaktır, "Ben söyledi.

Bazilikanın keşif Amerika'nın Ar-chaeological Enstitüsü tarafından 2014 yılının en iyi 10 keşifler biri olarak seçildi.

Nenhum comentário:

Postar um comentário