Jama was born in Ljubljana, where he attended primary school and lower grammar school. He then moved with his family to Zagreb, where he began to show an interest in painting when in higher grammar school. After finishing grammar school, he enrolled in the law faculty, but in 1890 he quit his studies and left for Munich, where he enrolled in a private art school. Two years later, he returned to Ljubljana, where he made a living with his drawings. During this time, he drew illustrations for the journal Dom in svet.
Dutchwoman Soesja Citroen, established jazz singer,
is the granddaughter of the painter Matija Jama.
When to visit Slovenia, looking for traces of his grandfather.
This finding, and the family that is committed to the arts,
will be today at 19:00 at the Slovenian Cinematheque show documentary wheel -
Poem for Matija Jama. When recording also participated
in the National Gallery, because we keep many of his works.
is the granddaughter of the painter Matija Jama.
When to visit Slovenia, looking for traces of his grandfather.
This finding, and the family that is committed to the arts,
will be today at 19:00 at the Slovenian Cinematheque show documentary wheel -
Poem for Matija Jama. When recording also participated
in the National Gallery, because we keep many of his works.
With the support of the Carniolan Provincial Diet, he returned to Munich in 1897, where he enrolled in Anton Ažbe’s art school. The following year, he enrolled at the Munich artistic academy, but he did not finish his studies there. In 1902, he married the Dutch painter Luiza van Raders. Jama lived and worked in different places throughout Europe: Austria, Croatia, Germany and the Netherlands. Later, he returned to the Slovene Lands, where he lived for a while in Bled and in Volčji Potok. Finally, he settled in Rašica and then in Ljubljana.
Matija Jama in the 1930s
Besides oil paintings, Jama also drew designs for posters and illustrations. Among others, he illustrated the first editions of several books by the famous modernist writer Ivan Cankar. His idols in his later life, when he had “grown out” of his Secessionist period, were Italian and French Impressionists, amongst whom the most influential was Claude Monet. In his prime, Jama was essentially a landscape painter. Even the illustrations and commissioned portraits that he produced at the start of his artistic career feature vedute.
In his later period, Jama worked together with other Slovene impressionists, in particular with Rihard Jakopič, with whom he worked in Donji Čemehovec and Kraljevec na Sutli. It was at this time that Jama began to study light and became a true impressionist. In this last period of Slovene impressionism, he painted first and foremost with watercolour, but he gave this up around 1900 and devoted himself to painting using oil on canvas. He produced the majority of his best-known works with this technique, which he used until the end of his life.
fonte: @edisonmariotti #edisonmariotti
coçaboração:
Lojzka Špacapan
--es
Matija Jama (4. januar 1872 - 6. april 1947) je bil slovenski slikar. Skupaj z Riharda Jakopiča, Ivana Groharja in Mateja Sternena, ki je po njegovem mnenju med najboljšimi predstavniki impresionizma v slovenskih deželah.
Jama se je rodil v Ljubljani, kjer je obiskoval osnovno šolo in nižjo gimnazijo. Potem se je preselil s svojo družino v Zagreb, kjer se je začel kazati zanimanje za slikarstvo, ko v višji gimnaziji. Po končani gimnaziji se je vpisal na pravni fakulteti, vendar je leta 1890, ko je pustil študij in odšel v München, kjer se je vpisal v zasebno slikarsko šolo. Dve leti kasneje se je vrnil v Ljubljano, kjer se je preživljal s svojimi risbami. V tem času je narisal ilustracije za revije Dom in svet.
S podporo kranjskega deželnega zboru, se je vrnil v Münchnu leta 1897, kjer se je vpisal na umetniško šolo Antona Ažbeta je. Naslednje leto se je vpisal na münchenski umetniški akademiji, vendar je ni dokončal študij tam. Leta 1902 se je poročil z nizozemsko slikarko Luiza van Raders. Jama je živel in delal v različnih krajih po vsej Evropi: v Avstriji, na Hrvaškem, v Nemčiji in na Nizozemskem. Kasneje se je vrnil v slovenskih deželah, kjer je živel nekaj časa na Bledu in v Volčjem Potoku. Končno, se je naselil v Rašici, nato pa v Ljubljani.
Poleg oljnih slik, Jama narisal tudi modele za plakate in ilustracij. Med drugim je prikazano prve izdaje več knjig, ki jih je slavni modernistični pisatelj Ivan Cankar. Njegovi idole v njegovem poznejšem življenju, ko se je "rastejo" iz njegovega secesijsko obdobje, so bili italijanski in francoski impresionisti, med katerimi je bil najbolj vpliven Claude Monet. V svojem prime, je bila Jama bistvu pokrajina slikar. Tudi ilustracije in naročile portreti, ki je nastala na začetku svoje umetniške kariere celovečernega vedute.
V svojem poznejšem obdobju, Jama delal skupaj z drugimi slovenskimi impresionisti, predvsem z Riharda Jakopiča, s katerim je delal v Donji Čemehovec in Kraljevec na Sutli. Bilo je v tem času, ki Jama je začel študirati svetlobo in postal pravi impresionist. V tem zadnjem obdobju slovenskega impresionizma, slikal predvsem z akvarel, vendar je to dal gor okoli leta 1900 in se posvetil slikarstvu z oljem na platno. On proizvaja večino svojih najbolj znanih del, s to tehniko, ki ga je uporabljal do konca svojega življenja.
Nenhum comentário:
Postar um comentário